Cerrahi Çalışmalar ve Merak Ettikleriniz

 

Kolonoskopi

 

         Tüm kalın barsağın patolojik görüntülerini saptamak için ucu ışıklı fleksibl aletle incelenmesidir. Hasta sol yana veya sırt üstü yatırılarak aletle anusten girilerek ince barsak bağlantı yerine kadar ilerlenir, girerken ve çıkarken gözlem yapılır. B tetkikin sağlıklı olması için barsağın sulu diyet, laksatif ve lavman kullanılarak tam olarak temizlenmesi gereklidir. Muayeneden önce bilinen hastalıklar kulanılan ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gereklidir. Mukozada oluşan değişiklik, kanama odakları, polipler,tümörler görülebilir. Gerek görüldüğünde daha detaylı inceleme için biyopsiler alınır. Kanama odaklarına tedavi yöntemleri uygulanır polip varsa çıkarılabilir. Polipler kolon mukozasının anormal büyümesidir.çok küçük olduğu gibi bir kaç santim olabilir. Dış görüntüsüne bakarak iyi yada kötü huylu olduğu söylenemez onun için çıkarılır ve patolojik inceleme yapılır böylece kolon kanserinden korunulur. Kolonoskopiden sonra araç veya makine gibi dikkati gerektiren işler yapılamaz.hastaya refakat gerekir. Çok seyrek komplikasyon gelişebilir. Ateş titreme, üşüme şiddetli karın ağrısı olursa doktorunuza müracat etmelisiniz !


Kolonoskopi İşlemi Nedir?

 

         Kalın bağırsak, anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden yaklaşık 1.5-2 metre olan bağırsak kısmıdır. Kolonoskopi işlemi ise kalın bağırsağın içinin görüntülenmesine verilen isimdir. Bu işlem merkezimizde Fujinon Video endoskopik kolonoskopla yapılmaktadır.


Kolonoskopi Ne Zaman Gereklidir?

 

         En çok 2 nedenle bu tetkik istenilmektedir;

1- Kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; eğer yaşınız 40-50'nin üzerindeyse her 5 senede bir kolonoskopi yaptırmalısınız. Kolonoskopiyle poliplerin bulunup çıkarılması ile kalın bağırsak kanser gelişimi önlenebilmektedir.

2- Diğer hastalıkların tanısı için; doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği hastalık bulguları veya laboratuar anormallikleri varsa (izah edilemeyen karın ağrısı veya anormal kan testleri varsa) kolonoskopi istenilmektedir.


Kolonoskopi Ne Zaman Gereklidir?

 

* Kolonoskopi işleminin yapılabilmesi için 48 saat önceden bağırsakların temizlenmeye başlanması gereklidir. İçi dışkıyla kirli olan bağırsakta inceleme ve değerlendirme yapılamaz. Bağırsak temizliği işlemi bol saydam sıvılarla bağırsağın yıkanması ve ayrıca bağırsağı boşaltıcı ilaçların kullanımıyla birlikte olmaktadır. Kolonoskopi işleminden 48 saat önceden katı gıda alınımı tamamen kesilmeli ve randevu zamanına kadar (eğer sakıncası yoksa; mesela kronik böbrek, ağır kalp ve karaciğer yetersizliği hastalıklarının mevcudiyeti gibi) minimum 8-10 litre saydam sıvılar (et suyu, tavuk suyu, tanesiz çorba, komposto suyu, gazozlar, meyve suları) tüketilmelidir. İncelemeye gelmeden iki gün önceden başlayarak ağızdan ve geleceğiniz günü sabahı bağırsakları boşaltıcı ilaç kullanmanız gereklidir. Randevuya geldiğinizde beraberinizde sizi eve bırakacak bir yakınınızın olması gereklidir.

* Eğer daha önceden polip çıkarıldıysa veya polip olduğu biliniyorsa; polipektomi işlemi gerekebileceğinden, kolonoskopi randevusundan 5-7 gün önceden işlem sırasında kanamaya sebep olabilecek aspirin, dispril, coraspin, heparin, coumadine gibi ilaçlar alınmamalıdır.

* Önceden olan kalp hastalığı nedeniyle size eğer kalp pili takıldıysa (peacemaker) bu durumunuzu kolonoskopi işleminden önce doktorunuza bildirmelisiniz.


İşlemden Sonra Neler Olur?

 

         Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İstirahattan sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarının ne zaman çıkacağı hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.


Bu İşlemin Faydaları Nelerdir?

 

         Bu işlem doktorun kalın bağırsaktaki problemleri tanımasını kolaylaştırır. Bunlardan bazılarının; mesela kanserin eğer erkenden tanınırsa tedavisi kolaylaşır.


Bu İşlemin Riskleri Nelerdir?

 

* Kolonoskopla bağırsağın zarar görmesi

* Bağırsak içinde enfeksiyon yada kanama

* Alt karında inceleme sırasında hava verilmesine bağlı şişkinlik oluşması ve buna bağlı ağrı gelişimidir, bu ağrı siz gazı çıkarana kadar sürer. Eğer şiddetli karın ağrısı olursa ve rektal kanama olursa veya ağrı ve daha önce olan şikayetler gittikçe kötüleşirse doktora haber vermelisiniz.


Kolonoskopi Hazırlık Formu

 

         Kolonoskopik değerlendirme yapmadan önce hastanın bağırsaklarının iyice boşaltılması ve bağırsakların tertemiz olması gereklidir. Yoksa kolonoskopik değerlendirme yeterli fayda vermez, emekler boşa gider. Bunun için size verilen randevu gününden 48 saat önce saydam sıvı gıdalar alınmaya başlanılır, randevunuzdan 2 gün önce sıvı gıda(su, çay, meyve suyu, çorba) ve pilav, köfte, makarna yenilebilir. 1 gün önce sadece sıvı gıda alınacak ve katı gıda alınması (ekmek, et, sebze, meyve) durdurulur. İnceleme saatine kadar toplam 8-10 litre kadar saydam sıvılar alınmalıdır. Bunlar; et suyu, tavuk suyu, süzgeçten geçirilmiş çorbalar, komposto suları, saydam meyve suları (elma ve ananas suyu gibi (marketlerde hazır poşetlerde satılmaktadır; eğer şeker hastalığınız yoksa veya bol sıvı almanıza engel başka bir hastalığınız yoksa (böbrek yetmezliği gibi) meyve suyu almanız diyete uyumu iyice kolaylaştıracaktır. Ayrıca açık çay ve ıhlamur, bol miktarda su alabilirsiniz. Bu bağırsak temizliği diyetinden başka ayrıca bağırsakları boşaltmak için iki kutu PHOSHO FLEET SODA (90 ML) adlı ilaç alınmalı ve bu ilacın kullanımı işleminiz sabah yapılacaksa 2 gün önceden sabah 9, akşam 21 de yarım şişesi içilerek barsak temizliğine başlanır. Eğer işleminiz öğleden sonra yapılacaksa ilaç içmeye 2 gün önceden akşam başlanır ve ilk olarak saat 21 de ilacın yarım kutusu alınır. Bu ilaç eğer portakal suyuna karıştırılırda içilirse içimi daha kolay olur. Adı verilen ilaç bazı hastalarda bulantı yapabilir. Bulantıyı önlemek için Phospho fleet soda'yı içmeden yarım saat önce, gerekiyorsa (hassas mideniz varsa) bir adet Metpamid tablet veya Emedur draje alınabilir. İşlemden 3 saat önce ve yarım saat önce makattan uygulanacak iki kutu PHOSHO FLEET ENEMA ile barsak temizliginiz tamamlanacaktır.

UNUTMAYALIM Kİ !!!!! İyi bir bağırsak temizliği ile değerlendirme ideal seviyede olur. İyi temizliğin kriteri, işlem öncesi tuvalete gidildiğinde temiz beyaz su geliyor olmasıdır.

"ONAM FORMU": Sizden bu işleme başlamadan önce kolonoskopiyi kendi isteğinizle yaptırdığınızı belgeleyen bir "ONAM(: rıza) FORMU" nu imzalamanız istenecektir.


Cerrahi

 
| * |
Laparoskopik Cerrahi
| * |
Mide - Reflü
| * |
ERCP
| * |
Kolonoskopi Hazırlık
| * |
Gastroskopi
| * |
Mide- EUS
| * |
Fıtık
| * |
Endokrin Cerrahi-Tiroid
| * |
Meme Hastalıkları
| * |
Pankreas
| * |
Hemoroid (Basur)